Strona Główna | | | Impressum | | | Kariera | tel.:(+48) 22 440 15 00 |
| creditreform@creditreform.pl |
Biuro Informacji Kredytowej umożliwia transgraniczną wymianę informacji kredytowej z trzema państwami Unii Europejskiej: Wielką Brytanią, Niemcami i Włochami. Dla Polaków pracujących za granicą oznacza to łatwiejszy dostęp do kredytu w Polsce, dzięki potwierdzeniu ich wiarygodności finansowej przez zagraniczny bank.
Wymiana informacji została oparta o współpracę z biurami z Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec, czyli państw z najliczniejszą reprezentacją polskich emigrantów w Europie. Dzięki transgranicznej wymianie informacji kredytowej Polacy posiadający pozytywną historię spłat zobowiązań za granicą, uzyskają łatwiejszy dostęp do kredytu w Polsce, np. na zakup nieruchomości czy rozpoczęcie własnej działalności po powrocie z emigracji.
- Dzięki współpracy BIK z trzema zagranicznymi biurami kredytowymi: z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, brytyjskim EQUIFAX Ltd. oraz włoskim CRIF SpA., Polacy przebywający w tych krajach będą mogli za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej i jego partnerów prowadzących analogiczną działalność za granicą, wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową z innego kraju. Może to znacząco ułatwić im uzyskanie kredytu – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej.
Działa to oczywiście w obie strony. Korzyści z transgranicznej wymiany informacji odniosą także cudzoziemcy mieszkający w Polsce. Zarówno Polacy jak i cudzoziemcy, chcąc zaciągnąć zobowiązanie finansowe, wraz z wnioskiem o kredyt w banku składają upoważnienie o pozyskanie za pośrednictwem BIK informacji dostępnych w zagranicznym biurze (informacje o zobowiązaniach w celu oceny zdolności kredytowej oraz analizy ryzyka kredytowego).
ACCIS, organizacja reprezentująca europejską branżę informacji kredytowej, dostrzega ogromne znaczenie dostępu do danych na poziomie międzynarodowym jako środka wspomagającego rozwój wspólnego rynku usług finansowych w Europie.
- ACCIS promuje upowszechnianie międzynarodowej wymiany danych pomiędzy swoimi członkami już od początku lat 90-tych XX wieku, poprzez stworzenie modelowej umowy regulującej dwustronną, międzynarodową wymianę danych dotyczących klientów. ACCIS wspiera działania na rzecz usprawniania międzynarodowej wymiany danych podejmowane przez swoją polską organizację członkowską BIK, wierząc, że przyczyni się ona znacząco do zapewnienia, przez działające w Polsce banki i innych kredytodawców, szerszego dostępu do finansowania zarówno polskim obywatelom mieszkającym w innych krajach Europy, jak i osobom innych narodowości żyjącym w Polsce - powiedział Neil Munroe, Prezes ACCIS.
Mechanizm międzynarodowej wymiany danych gwarantuje, że następuje ona z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych oraz z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, chroniąc tym samym klientów. Stanowi jednocześnie narzędzie wspierające kredytodawców w ocenie zdolności kredytowej.