PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Globalizacja nie taka globalna

Jesteśmy w szerokiej czołówce państw najbardziej zglobalizowanych. Ale co to właściwie oznacza?

www-maxpixel-net-globalization-global-earth-world-continents-puzzle-2718829-jpg

Polska znajduje się na 36. miejscu na świecie pod względem poziomu globalizacji, zmierzonego dla 169 państw przy pomocy wskaźnika Global Connectedness Index (GCI), podała firma DHL, która jest autorem badania. Okazuje się, że pod względem poziomu globalizacji Polska wyprzedza między innymi Japonię i Kanadę. Co to oznacza?

Okazuje się, że najsilniejszy wpływ na stosunkowo wysoką pozycję naszego kraju mają wyniki handlu zagranicznego. Powinno to uspokoić tych, którzy obawiają się, że Polskę przejmują wrogie nam, wielkie korporacje. To, że globalizacja jest tak dobrze rozwinięta wynika bardziej z naszego geograficznego położenia, niż z jaiegoś szczególnego zainteresowania utratą gospodarczej suwerenności. Według badania DHL, osiem z 10 krajów, mających najwięcej powiązań międzynarodowych, znajduje się w Europie, co sprawia, że jest to najbardziej zglobalizowany region świata, w szczególności w zakresie handlu i przepływu osób.

Co naprawdę intryguje to, stosunkowo niski poziom globalizacji, gdy spojrzymy na świat właśnie... globalnie. Okaże się wówczas, że na przykład tylko około 20% produkcji gospodarczej na świecie jest eksportowane, około 7% minut rozmów telefonicznych (w tym rozmów przez internet) to rozmowy międzynarodowe, a tylko 3% ludzi mieszka poza granicami krajów, w których się urodzili. 



Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa