Strona Główna | | | Impressum | | | Kariera | tel.:(+48) 22 440 15 00 |
| creditreform@creditreform.pl |
laxosmithkline Pharmaceuticals SA z Poznania, GOLDBECK Sp. z o.o. z Komorników oraz Tokai Cobex Polska sp. z o.o. z Raciborza zajęły miejsca na podium. Warto zwrócić uwagę, że GOLDBECK ponownie trafił na podium, a na dodatek jest jedyną firmą z ubiegłorocznej, pierwszej dziesiątki, która zakwalifikowała się w tym roku do… pierwszej setki. Wyniki wyznaczone poprzez Indeks Zdolności Płatniczej dowiodły znakomitej kondycji finansowej wszystkich spółek z listy.
Żeby dostać się na listę Liderów Wiarygodności 2020, trzeba było mieć Indeks Zdolności Płatniczej na poziomie 156 punktów. Wprawdzie w zestawieniu są dwie spółki z IZP równym 157 punktów, lecz wiele firm o identycznym wyniku wypadło poza pierwszą setkę. Stało się tak, ponieważ zgodnie z wypracowanym algorytmem uszeregowaliśmy firmy według najlepszych (czyli najniższych) wartości IZP, jednak w przypadku uzyskania identycznego wyniku braliśmy pod uwagę kryterium dodatkowe. Opierając się częściowo na szwajcarskiej metodzie wyceny, a częściowo na metodzie dochodowej zsumowaliśmy ważone wielkości kapitału własnego i zysku netto firmy. W ten sposób preferujemy firmy stabilne (w końcu kapitał własny jest wartością firmy pomniejszoną o zobowiązania), a przy tym inwestujące w rozwój.
Podział Liderów Wiarygodności pod względem formy prawnej od lat wygląda identycznie. Dwie trzecie spółek na liście to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – w tym roku znalazło się ich 66. Drugą grupą pod względem liczebności są spółki akcyjne – w tym roku było ich 29. Zestawienie uzupełniają cztery spółki komandytowe i jedna spółdzielnia.
Największa grupa liderów wiarygodności ma swoją siedzibę w Warszawie (aż 21). Tak zresztą było i w poprzednich rankingach, ale po raz pierwszy stolica reprezentowana jest aż tak licznie.
Ranking wiarygodności firm Creditreform obejmuje firmy z całej Polski. Jego celem jest wspieranie wybranych przedsiębiorstw w budowie pozytywnej reputacji na rynku względem innych podmiotów gospodarczych. Uczestnicy rankingu mogą posługiwać się Certyfikatem Wiarygodności Firm.
Indeks Zdolności Płatniczej stanowi w zasadzie syntezę raportu o wiarygodności firmy. Obliczany jest automatycznie przez system informatyczny według autorskiego algorytmu na postawie wszystkich danych zawartych w rekordzie firmy badanej. Istotne dla jego wysokości są takie czynniki, jak stan zamówień, rozwój firmy, zdolność kredytowa, sposób płatności, wysokość obrotów firmy, stan zatrudnienia, kapitał, wiek firmy, branża, w której działa itp.
Algorytm jest odporny na brak niektórych danych (ich nieobecność zazwyczaj powoduje pogorszenie indeksu). Obliczany jest dla wszystkich przedsiębiorstw. Wyjątek stanowią firmy działające krócej niż rok, jak również firmy, które nie podjęły działalności gospodarczej (dla których nie ma możliwości oceny doświadczeń płatniczych) oraz przedsiębiorstwa państwowe.
Konkretne wartości Indeksu Zdolności Płatniczej (IZP) należy interpretować według skali:
100 - 199 = znakomita zdolność płatnicza
200 - 249 = bardzo dobra zdolność płatnicza
250 - 299 = dobra zdolność płatnicza
300 - 349 = średnia zdolność płatnicza
350 - 399 = słaba zdolność płatnicza
400 - 499 = bardzo słaba zdolność płatnicza
500 = niewystarczająca zdolność płatnicza
600 = brak zdolności płatniczej