PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Polska wśród 10 najbardziej wrogich biznesowi jurysdykcji

Pandemia sprawiła, że w naszym kraju nastał prawdziwy chaos prawny

nathan-dumlao-pynadwufn9a-unsplash-jpgPolska znalazła się w 10 najbardziej skomplikowanych jurysdykcji na świecie, ocenianych pod kątem prowadzenia działalności przez firmy zagraniczne. Przy okazji nasz kraj odnotował największy spadek spośród wszystkich 77 monitorowanych krajów. Takie są wyniki najnowszej edycji raportu Global Business Complexity Index (GBCI), przygotowanego przez Grupę TMF.

 

Badanie GBCI analizuje przepisy, stawki podatkowe, kary i kwestie zgodności w 77 jurysdykcjach, które odpowiadają za 92% całkowitego światowego PKB i 95% globalnych przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Raport corocznie sprawdza 292 wskaźniki dotyczące kluczowych aspektów prowadzenia firmy, takie jak szybkość zakładania firmy, wymagania dotyczące płac i świadczeń i tym podobne.

 

Najbardziej wrogą jurysdykcją dla międzynarodowych firm do prowadzenia działalności gospodarczej jest Brazylia. Tuż za nią znalazła się Francja, która spadła z 12. miejsca. Następne są Meksyk, Kolumbia, Turcja, Indonezja, Argentyna, Boliwia, Kostaryka i Polska. Z kolei Dania, Hongkong, Kajmany i Irlandia okazały się najbardziej przyjaznymi jurysdykcjami.

 

Skąd tak niska pozycja naszego kraju? Problemem jest przede wszystkim niestabilność i niejednoznaczność naszego prawa, a chaos prawny dodatkowo pogłębiła w tym roku pandemia. Jak zauważyli autorzy raportu, regulacje prawne w Polsce często zmieniają się szybko, pozostawiając firmom niewiele czasu na reakcję i wdrożenie zmian. Sytuacja ta pogorszyła się podczas pandemii, w której rząd reagował na dynamicznie zmieniającą się sytuację. Na przykład wprowadzenie i zniesienie lockdownu nastąpiło szybciej niż zmieniały się odpowiednie przepisy prawne (np. pakiety pomocy gospodarczej). W efekcie nastał chaos, gdyż firmy nie wiedziały, jakie  zasady obowiązywały w danym momencie. Ponadto autorzy wskazali na problem z akceptacją podpisów elektronicznych w Polsce.

 

Grupa TMF oferuje usługi biznesowe w 85 krajach (w tym w Polsce) w zakresie księgowości i podatków, kadr i płac oraz zarządzania sekretariatem korporacyjnym.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa