PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

W IV kw. 2022 r. osłabienie PKB było mniejsze od oczekiwań. Słaba była konsumpcja, większe zaś inwestycje.

Według wstępnych danych GUS w 2022 r. dynamika PKB obniżyła się do 4,9% r/r z 6,8% r/r w całym 2021 r. Na podstawie tej publikacji, przy założeniu braku zmian danych nt. PKB za okres I – III kw. 2022 r. można oszacować wzrost PKB i głównych składowych w IV kw. Według obliczeń ekonomistów BOŚ Banku, w IV kw. PKB wzrósł o 2,0% - 2,3% r/r.

Sam wynik PKB na poziomie ok. 2,0% r/r nie był w ocenie ekonomistów BOŚ Banku dużym zaskoczeniem, zdecydowanie więcej niespodzianek przyniosły wyniki analizy jego struktury. Okazało się bowiem, że w IV kw. negatywnie zaskoczyły wyniki spożycia gospodarstw domowych. Roczny spadek konsumpcji prywatnej nastąpił już w IV kw. i okazał się bardzo głęboki, o co najmniej 1,5% r/r. Z kolei zdecydowanie powyżej oczekiwań ukształtowała się dynamika nakładów brutto na środki trwałe przekraczając 5,0% r/r, vs. 2,0% r/r w III kw.

Słabe dane dot. spożycia gospodarstw domowych nie dziwią ekonomistów BOŚ Banku biorąc pod uwagę skalę spadku realnych dochodów gospodarstw domowych (mierzonych funduszem płac w gospodarce narodowej oraz świadczeniami społecznymi). Z drugiej strony tak dynamiczny spadek wyników konsumpcji kontrastuje z wciąż stabilną sytuacją na krajowym rynku pracy i historycznie niskim bezrobociem.

Z początkiem 2023 r. ekonomiści BOŚ Banku spodziewają się utrzymania spadku konsumpcji prywatnej o ok. 1,0% r/r, gdyż wskaźnik inflacji będzie, według wielu prognoz, przekraczał oczekiwane tempo wzrostu nominalnego wynagrodzeń i świadczeń. Analizując wyniki opublikowanego badania NBP dot. koniunktury w sektorze przedsiębiorstw coraz realna wydaje się teza, że słabe wyniki w zakresie dynamiki wynagrodzeń w IV kw. były efektem ograniczonej skali wypłat premii i nagród z uwagi na antycypowane przez firmy utrzymanie solidnego wzrostu płac z początkiem 2023 r., m.in. w związku z bardzo wysoką podwyżką płacy minimalnej od stycznia br. (15,9% r/r).

Ekonomiści BOŚ Banku nie kryją zaskoczenia wysoką wartością ubiegłorocznych inwestycji szczególnie biorąc pod uwagę wciąż bardzo słabe nastroje inwestycyjne firm (potwierdzone w publikacji NBP raportu dot. sytuacji przedsiębiorstw), słabe wyniki produkcji budowlano-montażowej w IV kw. br. spójne z sygnałami wyraźnego ochłodzenia koniunktury w budownictwie mieszkaniowym, przy ograniczonej poprawie w zakresie publicznych inwestycji infrastrukturalnych.

Według ekonomistów BOŚ Banku, być może pod koniec roku dużo silniej wyniki nakładów wspierały wydatki inwestycyjne na wyposażenie armii. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że w zdecydowanym stopniu kumulacja wydatków zbrojeniowych ma pochodzić z importu, relatywnie silne wydają się wyniki eksportu netto.

Ekonomiści BOŚ szacują ponadto, że w całym 2023 r. dynamika PKB obniży się do ok. 0,7% r/r. Po spadku rocznego PKB w I kw. br. o ok. 1,0% r/r, oczekiwany jest stopniowy wzrost PKB w kierunku 2,0% r/r w IV kw.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa