PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Moralność płatnicza firm w Niemczech – wyniki badania Creditreform

Ryzyko wydłużania terminów płatności i wzrostu wartości nieściągalnych długów stanowi jedno z kluczowych uwarunkowań możliwości rozwojowych każdej firmy. Wszystkie przedsiębiorstwa, które są stroną postępowań upadłościowych rozpoczynają przykry rozdział swojej historii od wzrostu opóźnień płatniczych.

 Creditreform ściśle monitoruje zachowania płatnicze firm i wydaje wczesne sygnały ostrzegawcze w przypadku zaobserwowania pogorszenia moralności płatniczej firmy. Wyniki badań Creditreform (Creditreform Debitorenregister Deutschland, DRD) przeprowadzonych na podstawie ponad 4,1 miliona zaległych faktur o wartości 87,6 mld EUR wykazały, że w Niemczech nastąpiło ostatnio pogorszenie zwyczajów płatniczych firm. Z badań Creditreform wynika, że przeciętne opóźnienie płatności wyniosło w II połowie 2022 roku 10,95 dnia i okazało się wyższe od przeciętnego opóźnienia płatności odnotowanego w drugiej połowie 2021 r., które wyniosło wówczas (średnio) 9,97 dnia. Przeciętna wartość opóźnienia w II połowie 2022 roku koresponduje z wartościami notowanymi w latach 2018-2020, kiedy wynosiło ono blisko 11 dni.

Opóźnienia płatności w czasie kryzysu

Ciekawych wniosków dostarcza analiza danych odnosząca się do okresu, w którym gospodarka niemiecka borykała się ze skutkami kryzysu wywołanego przez wybuch pandemii Covid-19. W całym okresie odnotowano wzrost poziomu opóźnień płatniczych (do poziomu 11 dni). Co ciekawe, w drugiej połowie 2020 roku, więc w początkowym okresie pandemii Covid-19, wartość opóźnień wyniosła zaledwie 9,79 dnia. Eksperci Creditreform dostrzegli, że krótsze opóźnienie płatności może stanowić typową cechę początkowej fazy kryzysu, podczas której klienci przywiązują większą uwagę do niespłaconych długów, częściej wystawiają monity i szybciej zwracają się o pomoc do firm prowadzących fachową windykacyję. Takie zachowanie sprzyja skracaniu okresu spłaty należności mimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Kolejna faza kryzysu wywołująca trwały i powszechny szok podażowy, skutkuje już zauważalnymi trudnościami w egzekwowaniu należności. Z jednej strony jest klient, który boryka się z trwałym spadkiem płynności finansowej i zwleka z zapłatą rachunków, a z drugiej strony - brak płatności za sprzedane produkty wpędza w kłopoty dostawcę, który także odnotowuje problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Analitycy Creditreform zwracają uwagę, że kluczowe jest dokonanie trafnej diagnozy zbliżającego się kryzysu i wybór odpowiednich narzędzi wspomagających proces odzyskiwania należności, na wczesnym jego etapie.

Duże dysproporcje w niemieckiej gospodarce

Z badań Creditreform wynika, że sytuacja gospodarcza w kraju naszego zachodniego sąsiada jest zróżnicowana ze względu na przedmiot prowadzonej działalności. Najdłuższe przeciętne opóźnienie płatności, które wyniosło 14,79 dnia, odnotowano w budownictwie. Mimo niechlubnej, pierwszej pozycji w rankingu branżowych opóźnień płatności, należy wspomnieć, że wartość ta uległa nieznacznej poprawie w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku, gdy odnotowano jej rekordowy poziom 15,10 dnia. Relatywnie wysoką wartość opóźnień płatniczych odnotowano także w sprzedaży hurtowej, gdzie opóźnienia wzrosły z 9,42 do 10,67 dni (wobec I poł 2022 r.). Z badań wynika także, że wzrosło opóźnienie w firmach usługowych - usługi osobiste: z 11.50 do 12.30; usługi okołobiznesowe: z 12.17 do 12.87 dni.

Opóźnienia płatnicze – czyli jak długo czekamy na pieniądze?

Decydującym czynnikiem dla oceny dotychczasowych opóźnień płatniczych w drugiej połowie 2022 roku jest jednak cały termin płatności liczony jako suma dni od wystawienia faktury do ostatecznego wpływu należnej kwoty na konto dostawcy. Przeciętny czas oczekiwania na przelew z tytułu faktury w Niemczech wynosił II połowie 2022: 40,92 dni. Wartość ta jest o 0,61 dnia wyższa niż w pierwszej połowie 2022 r. Ponownie widoczne są przy tym różnice branżowe: podczas gdy okres płatności faktur dla producentów towarów konsumpcyjnych trwał łącznie 34,81 dni, to czas zapłaty za transakcje z firmami branży chemicznej wyniósł 44,31 dnia, z kolei w branży metalowej i elektrycznej prawie 47 dni.

Przeciętna kwota zaległej faktury w Niemczech wynosi obecnie 2 158 EUR, zaś w pierwszej połowie 2022 r. była to nieznacznie mniejsza wartość: 2 107 EUR.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem: https://www.creditreform.de/aktuelles-wissen/pressemeldungen-fachbeitraege/news-details/show/creditreform-zahlungsindikator-deutschland-winter-2022-2023


Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa