PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Sytuacja gospodarcza rzemieślników w Niemczech – raport Creditreform

Rosnące obciążenia finansowe związane z kryzysami obecnej dekady nie oszczędziły niemieckich rzemieślników – tak wynika z ankiety Creditreform Wirtschaftsforschung przeprowadzonej wśród około 1300 przedsiębiorstw rzemieślniczych w Niemczech. Jednak mimo rosnących kosztów i niestabilnych perspektyw dalszego rozwoju gospodarczego – są pewne symptomy ożywienia.

Choć większość badanych firm rzemieślniczych (65,3 proc.) nadal pozytywnie ocenia swoją obecną sytuację biznesową, to w bieżącym badaniu odnotowano lekki spadek oceniających swoją sytuację biznesową jako „bardzo dobrą” lub „dobrą” (w stosunku do 70,4 proc. w ubiegłym roku).


„Branża rzemieślników cierpi szczególnie z powodu wysokich kosztów energii i wysokiej inflacji. W związku ze spadkiem liczby zamówień i wzrostem stóp procentowych, pojawiają się oznaki pogorszenia koniunktury w transakcjach” – mówi Patrik-Ludwig Hantzsch, szef działu badań ekonomicznych Creditreform.


Inne wyniki badania wydają się potwierdzać tę tezę - wskazują na to m.in. oczekiwania sprzedażowe spółek. Rzemieślnicy są znacznie bardziej powściągliwi w ocenie oczekiwań sprzedażowych w stosunku do ocen z ubiegłego roku. Jedna trzecia ankietowanych (33,3 proc.) spodziewa się wzrostu sprzedaży – w ubiegłorocznym badaniu było to 41,3 proc. Odsetek pesymistów spodziewających się spadku sprzedaży podwoił się z 8,4 do 16,8 proc.


- „Znacznie pogorszone perspektywy biznesowe są szczególnie widoczne w oczekiwaniach dotyczących wzrostu wysokości zysków”, mówi Hantzsch.


W najlepszym przypadku firmy oczekują stabilnych zysków. Prawie co czwarty ankietowany (23,1 proc.) spodziewa się spadku zysków. W porównaniu z rokiem poprzednim wskaźnik ten wzrósł o około 10 proc. Istotnym czynnikiem niepewności dla prognoz biznesowych jest w ocenie analityków Creditreform dalszy przebieg wojny w Ukrainie i jej konsekwencje gospodarcze.


Spada skłonność do inwestowania


Znacznie rzadziej niż w roku poprzednim planowane są nowe inwestycje w zawodach rzemieślniczych. Odsetek firm planujących inwestycje w najbliższej przyszłości, wynoszący 47,3 proc., jest znacznie niższy niż w roku poprzednim (58,2 proc.). Nawet w porównaniu do ostatnich dziesięciu lat, obecna skłonność do inwestowania jest niska.


- „Dalszy wzrost kosztów finansowania spowalnia ważne inwestycje i zwiastuje obniżenie dynamiki zamówień firm”, wyjaśnia Hantzsch.


Wyniki badań wykazały, że niska skłonność do inwestycji przyjmuje często postać rezygnacji z pilnie potrzebnych inwestycji odtworzeniowych. Co ważne, również liczba zatrudnionych w zawodach wykwalifikowanych prawie nie wzrosła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.


- „Niedobór wykwalifikowanych pracowników w zawodach rzemieślniczych jest znaczny. Nie chodzi tylko o nowe zatrudnienie, ale także o zastępowanie pracowników, którzy stracili pracę” – mówi rzecznik Creditreform.


Rosnąca niepewność co do perspektyw dalszego rozwoju gospodarczego odciska także piętno na planach dotyczących zwiększania zatrudnienia. Blisko 21 proc. ankietowanych zwiększyło ostatnio zatrudnienie (w zeszłym roku było to 21,3 proc.).


Kolejne upadłości rzemieślnicze


Wskaźniki kapitału własnego w firmach rzemieślniczych nadal pokazują skutki kryzysu związanego z koronawirusem. Udział spółek z niskim poziomem kapitałów własnych utrzymuje się na wysokim poziomie po wzroście w roku poprzednim. Nieco ponad 34 proc. ankietowanych osiągnęło wskaźnik kapitału własnego poniżej 10 proc. (rok poprzedni: 34,3 proc.). Jednocześnie 22,8 proc. ankietowanych osiągnęło współczynnik kapitałów własnych powyżej 30 proc. (rok wcześniej: 22,1 proc.). Znaczący wzrost odnotowano w spółkach o słabym kapitale własnym w głównych branżach budowlanych.


- „Wiele kryzysów, wygasające środki pomocowe i rosnąca konkurencja powodują napięcia finansowe w handlu”, ostrzega Hantzsch.


Niskie wskaźniki kapitału własnego i malejące rezerwy już odcisnęły swoje piętno na sytuacji gospodarczej rzemieślników. W 2022 roku liczba upadłości wzrosła aż o 12,0 proc. W ciągu 2022 roku w całym kraju zarejestrowano 3270 upadłości przedsiębiorstw rzemieślniczych (2021: 2920). Niestety procentowy wzrost upadłości wśród rzemieślników był także wyższy niż w całej gospodarce.

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa