PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Czy drogi kredyt stanie się luksusem?

W II kwartale 2023 r. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania – wynika z raportu NBP "Sytuacja na rynku kredytowym II kwartał 2023 r.". Na celowniku banków będą kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe.

Opublikowano wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w kwietniu wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi ok. 90%. Celem badania było określenie kierunku zmian polityki kredytowej, czyli kryteriów i warunków udzielania kredytów, a także zmian popytu na kredyty w polskim systemie bankowym.

Według informacji opublikowanych przez NBP, w II kwartale 2023 r. banki zamierzają utrzymać politykę mającą na celu dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i prognozują dalszy wzrost popytu na te produkty. Jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, spodziewane jest ponadto zaostrzenie kryteriów ich udzielania przy zachowaniu obecnie obserwowanego trendu wzrostowego popytu.

„Ankietowane banki uzasadniały zaostrzenie polityki kredytowej w I kwartale 2023 r. przede wszystkim pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej kraju, a także wzrostem udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym i wzrostem ryzyka branży” – stwierdzono.

Banki przewidują ponadto zmiany w strukturze kapitału obcego i zakładają spadek popytu na kredyty długoterminowe dla firm. W ich ocenie największe firmy będą w przyszłości zwiększać zapotrzebowanie na finansowanie krótkoterminowe, firmy z sektora MSP utrzymają zaś dotychczasową strukturę finansowania bankowego. W sektorze bankowym spodziewany jest także dalszy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne.

Zwrócono także uwagę na spadki wolumenu finansowania przedsiębiorców. Stwierdzono, że od czterech kwartałów dominującą przyczyną spadku popytu na kredyt ze strony przedsiębiorstw jest mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji, zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, a także zwiększenie finansowania przy użyciu własnych środków oraz spadek zapotrzebowania na finansowania fuzji i przejęć.

 

 

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa