PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Spadek sprzedaży detalicznej w kwietniu

W kwietniu sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym obniżyła się o 7,3% r/r, a więc o tyle samo co w marcu. Analitycy BOŚ Banku zwracają uwagę, że ma to związek z efektami sezonowymi, do których zaliczyli przede wszystkim mniejszą niż przed rokiem liczbę dni handlowych oraz wcześniejszy termin Świat Wielkanocnych przesuwający na marzec część wydatków na żywność.

Pozytywną informacją z kwietniowych danych jest potwierdzenie lekkiego wzrostu sprzedaży w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z wahań sezonowych o 1,1% m/m. Do najważniejszych uwarunkowań konsumpcji w dalszym ciągu należą ekonomiczne skutki agresji Rosji na Ukrainę. Choć najbardziej wrażliwe pozostają tu oczywiście ceny paliw, to konsekwencje wojny w Ukrainie osłabiają także dynamikę sprzedaży innych dóbr, m.in. żywności.

Ekonomiści BOŚ Banku zwracają także uwagę na wysoką, ubiegłoroczną bazę odniesienia. Kumulacja napływu uchodźców z Ukrainy i większe zakupy przeznaczone na pomoc dla migrantów, przyczyniły się w ubiegłym roku do ponadprzeciętnego wzrostu konsumpcji. Ograniczenie tego efektu i wyjazd części uchodźców obniżył obecnie dynamikę sprzedaży w ujęciu rocznym.

Na co wydajemy mniej?

W kwietniu dalej pogarszał się wynik sprzedaży w kategorii farmaceutyki i kosmetyki (-2,5% r/r wobec -1,8% r/r w marcu) oraz odzieży i obuwia (+0,6% r/r wobec +1,7% r/r). Z drugiej strony w kwietniu nieznacznie wzrosła dynamika sprzedaży mebli, sprzętu RTV i AGD i książek, choć w dalszym ciągu dynamiki sprzedaży tych dóbr utrzymują się na głębokich minusach (ok. -15% r/r).

Pozytywną informacją z kwietniowych danych jest potwierdzenie lekkiego wzrostu sprzedaży w ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z wahań sezonowych o 1,1% m/m. Ekonomiści BOŚ podkreślają, że choć po głębokich spadkach sprzedaży w lutym i marcu ciężko ten wynik uznać za solidny, to być może jednak zapowiada on pewne ograniczenie dotychczasowego trendu spadku sprzedaży (i konsumpcji prywatnej). Oczekują oni stopniowej poprawy dynamiki sprzedaży detalicznej w kierunku -5,0% r/r w maju oraz w kierunku 0% r/r w IV kw.

Pozostaje mieć nadzieję, że te prognozy okażą się trafne.

 

Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa