Strona Główna | | | Impressum | | | Kariera | tel.:(+48) 22 440 15 00 |
| creditreform@creditreform.pl |
Eksperci z BOŚ wskazują, że październikowe dane na temat sprzedaży detalicznej potwierdzają ugruntowanie poprawy w handlu. Choć istotnym czynnikiem wspierającym solidny wzrost dynamiki październikowej sprzedaży (ponad 3 pkt. proc.) były efekty sezonowe, to bardziej szczegółowa analiza danych wspiera optymistyczną ocenę tendencji w sprzedaży detalicznej. Drugi miesiąc z rzędu sprzedaż w ujęciu zmian miesięcznych wzrosła o ponad 2,0%. Solidne miesięczne wzrosty sprzedaży w ostatnich miesiącach pozwoliły na wzrost rocznej dynamiki do dodatniego poziomu, najwyższego od listopada 2022 r.
W jakich sektorach jest najlepiej?
Nadal najsilniejsze ożywienie dynamiki sprzedaży notowane jest w motoryzacji (12,3% r/r wobec 9,8% we wrześniu) i paliwach (16,7% r/r wobec 7,5%). W ocenie analityków Banku Ochrony Środowiska efekty te trudno jest ocenić wyłącznie jako efekt przyspieszenia popytu. Jest to w ich ocenie również wynik poprawy podaży (w przypadku sprzedaży samochodów) oraz wzmożonych zakupów paliw płynnych w związku z niskimi cenami na stacjach Orlen w I poł. ,iesiąca, a także wygasania efektu wysokich poziomów zapasów paliw stałych.
Jak zauważają analitycy BOŚ, w październiku po raz pierwszy wyraźnie poprawiła się także dynamika sprzedaży po wykluczeniu najbardziej zmiennych kategorii (tj. żywności, samochodów i paliw). Choć ta dynamika w październiku utrzymała się na ujemnym poziomie (-1,0% r/r), to odnotowała najlepszy wynik od stycznia 2023 r. Korzystniejsza struktura danych jest kolejnym sygnałem wskazującym na trwalszy efekt wzrostu popytu konsumpcyjnego.
W październiku zaskoczyła także skala ograniczenia spadku sprzedaży odzieży i obuwia (-1,9% r/r wobec -16,3% we wrześniu), bliższe oczekiwaniom i stopniowe wzrosty notowano w większości pozostałych kategorii poza meblami, sprzętem RTV i AGD, gdzie tempo poprawy wciąż pozostaje słabe (-10,9% r/r wobec -11,2%).
Wyższa sprzedaż jako rezultat poprawy sytuacji dochodowej gospodarstw domowych
Jak podkreślają analitycy BOŚ, takie założenie jest spójne z wyraźną poprawą sytuacji dochodowej gospodarstw domowych w II połowie roku. Dzięki kontynuacji spadku inflacji dynamika realnych dochodów wyraźnie wzrosła, co przekłada się na wyższe wydatki konsumentów. W ocenie ekspertów BOŚ, w II poł. roku wyraźnie wygasa efekt podwyższonej bazy odniesienia z tytułu dodatkowego popytu migrantów i pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W I poł. 2022 r. gwałtowny ich napływ silnie podbijał wartość sprzedaży detalicznej, z kolei ich stopniowy powrót do kraju w II poł. roku powodował wyraźne zmiany baz odniesienia dla dynamik sprzedaży w 2023 r.