Strona Główna | | | Impressum | | | Kariera | tel.:(+48) 22 440 15 00 |
| creditreform@creditreform.pl |
Kolejny miesiąc stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 5%
W listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała na poziomie 5,0% notowanym od lipca. Stabilizacja stopy bezrobocia to wypadkowa minimalnych zmian z tytułu efektów sezonowych oraz generalnej stabilizacji koniunktury na rynku pracy. Eksperci BOŚ oczekują jednak w grudniu lekkiego wzrostu stopy bezrobocia do 5,1% w następstwie spadku pod koniec roku popytu na pracowników sezonowych.
Słabsza listopadowa sprzedaż detaliczna nie zmienia oceny stopniowego ożywienia konsumpcji prywatnej
W listopadzie sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym obniżyła się o 0,3% r/r, po październikowym wzroście o 2,8% r/r. Choć wyniki sprzedaży detalicznej za listopad okazały się sporo słabsze od oczekiwań, to nie zmieniają one istotnie prognoz dotyczących kontynuacji ożywienia spożycia gospodarstw domowych w kolejnych kwartałach, na co w ocenie analityków BOŚ Banku wskazuje struktura wyników sprzedaży.
W decydującym stopniu za słabsze wyniki sprzedaży w listopadzie odpowiada dużo silniejszy niż zakładano spadek sprzedaży paliw. Drugą kategorią, która w listopadzie „zawiodła” był słabszy wynik sprzedaży żywności (-2,6% r/r), co trudno wiązać ze zmianami popytu konsumpcyjnego.
W listopadzie wyniki budownictwa słabsze od oczekiwań
W listopadzie produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,9% r/r po wzroście w październiku o 9,8% r/r. Choć listopadową roczną dynamikę produkcji budowlano-montażowej trudno uznać za słabą, to generalnie dotychczasowe dane z IV kw. nieco rozczarowują specjalistów z Banku Ochrony Środowiska. W ich ocenie w grudniu przy sprzyjającej bazie odniesienia dynamika produkcji budowlano-montażowej może okresowo wzrosnąć nawet w kierunku 10,0% r/r.
W listopadzie powróciła ujemna dynamika produkcji przemysłowej
W listopadzie produkcja sprzedana przemysłu obniżyła się w skali roku o 0,7%, po wzroście o 1,9% w m-cu październiku. W ocenie ekspertów BOŚ październikowa poprawa produkcji w przemyśle była efektem czynników kalendarzowych i statystycznych, zaś jej listopadowe pogorszenie wynika z częściowego wygaśnięcia tych efektów.
Lepszą miarą analizy bieżącej koniunktury w sektorze są dynamiki miesięczne oczyszczone z wahań sezonowych. Te dane potwierdzają obraz z października, tj. utrzymującej się wciąż słabej aktywności, przy kolejnym lekkim spadku produkcji.
W listopadzie CPI ostatecznie na poziomie 6,6% r/r. Szacowany spadek inflacji bazowej do 7,5% r/r
Według ostatecznego szacunku GUS w listopadzie wskaźnik inflacji CPI wyniósł 6,6% r/r, czyli ukształtował się na poziomie z października i nieco powyżej wstępnego szacunku flash na poziomie 6,5% r/r. Na podstawie tych wyników eksperci BOŚ szacują, że w listopadzie inflacja bazowa spadła do 7,5% r/r wobec 8.0% r/r w październiku.
Opublikowane w połowie grudnia dane wskazują, że silniejsze dostosowanie cen dotyczyło szerokiej gamy towarów (meble, sprzęt RTV i AGD, chemia gospodarcza), natomiast zdecydowanie mniej podatne na obniżenie presji cenowej pozostają usługi.