PolskiEnglish
Strona Główna |Impressum |Kariera tel.:(+48) 22 440 15 00
creditreform@creditreform.pl
Creditreform Polska Sp. z o.o.
Kontakt 08:00 - 16:00

22 440 15 00

creditreform@creditreform.pl

Gotówka, karty, przelewy bankowe, płatności mobilne – czyli jak płacą Niemcy?

Gotówka pozostaje preferowanym środkiem płatniczym dla Niemców. Mimo że metod płatności mobilnych stale przybywa – między innymi ze względu na dynamiczny rozwój zamówień online – monety i banknoty nadal cieszą się największą popularnością przy kasach.

 Bundesbank regularnie przeprowadza ankiety wśród obywateli Niemiec na temat ich zachowań płatniczych. Przeprowadzone przez Bundesbank badanie dotyczy zachowań płatniczych w roku 2021 – jest więc na bieżąco, jeśli chodzi o skutki pandemii koronawirusa.

Okazuje się, że ani cyfryzacja, ani pandemia nie są w stanie wyprzeć gotówki z obiegu. „Jeśli chodzi o płatność, w Niemczech nadal zdecydowanie najpopularniejszym sposobem płatności jest gotówka” – wyjaśnia członek zarządu Beermann z Bundesbanku.

Udział transakcji gotówkowych jest wciąż duży, ale spada

Badanie na koniec 2021 roku przeprowadzono telefonicznie wśród 5870 osób powyżej 18 roku życia. Poproszono ich o przedstawienie „dziennika” płatności, w którym odnotowywano wydatki za okres trzech dni. Z badań wynika, że gotówka była wykorzystywana w 58% transakcji. Liczba ta stanowi znaczny spadek w porównaniu z ostatnim badaniem z 2017 r., kiedy to 74 proc. konsumentów korzystało z gotówki. W ciągu czterech lat liczba kart wzrosła o 4 punkty procentowe do 23 procent. Wzrost odnotowano także wśród innych form płatności bezgotówkowych: zwłaszcza kart kredytowych (do 6%), przelewów bankowych (do 4%) oraz płatności internetowych, które stanowią obecnie 5%. Metody płatności mobilnych zostały po raz pierwszy uwzględnione w wysokości 2%.

Bundesbank uwzględnił ponadto w badaniu zróżnicowanie sektorowe odnotowanych płatności. Na pierwszym miejscu znajduje się handel detaliczny z 29%, a następnie zakupy online z 24% udziałem. Cztery lata temu zaledwie 6 proc. zakupów dokonywano w Internecie, a 36 proc. w sklepach. Niemcy płacili także w innych miejscach takich jak stacje benzynowe czy restauracje.

Co motywuje Niemców do zmian form płatności?

Badanie Bundesbanku opiera się na danych zebranych bezpośrednio po pierwszej fali pandemii. Dlaczego konsumenci ograniczyli korzystanie z gotówki? Trzy czwarte badanych stwierdziło, że poproszono ich o zrobienie tego w sklepie. Z kolei 69 proc. wskazało, że płatności bezgotówkowe stały się łatwiejsze. Co piąta osoba płaciła bezgotówkowo w obawie przed infekcją. Co najmniej jedna trzecia respondentów wskazała, że dokonywała zakupów bezgotówkowych, ponieważ zalecił im to rząd.

Nawet jeśli gotówka jest używana nieco rzadziej, to dla wielu respondentów nadal ważne jest korzystanie z tej formy płatności. 39 procent respondentów określiło to jako bardzo ważne, kolejne 30 procent jako „dość ważne”. Mniej niż jedna trzecia nie posiada zbyt dużo gotówki.

Ile gotówki nosi przy sobie statystyczny Niemiec?

Kolejnym interesującym pytaniem było to, ile gotówki nosisz przy sobie. Podczas gdy mężczyźni mają w portfelu średnio 113 euro, kobiety mają 88 euro. Osoby do 30. roku życia mają w kieszeni średnio 54 euro, osoby w wieku od 30 do 60 lat – 98 euro, a konsumenci powyżej 65. roku życia nawet 133 euro. Liczba osób starszych dysponujących dużą ilością gotówki prawdopodobnie wynika również z braku sympatii do bezgotówkowych metod płatności. Obywatele o dochodach poniżej 1500 euro mają przy sobie przeciętnie 69 euro, podczas gdy w grupie dochodów od 1500 euro do 3000 euro i powyżej 3000 euro są zbliżone i wynoszą odpowiednio 101 i 105 euro.

Osoby, które wskazywały na korzystanie z płatności bezgotówkowych zapytano o zalety, jakie widzą tej formie płatności. Zdecydowana większość stwierdziła, że do podstawowych korzyści należy „brak zmartwień” dotyczących wystarczającej ilości pieniędzy (78 proc.). Jedna trzecia wskazała na łatwość korzystania z karty lub telefonu komórkowego, z kolei jedna na pięć osób była zadowolona z lepszego przeglądu swoich wydatków podczas płatności bezgotówkowych.


Pan/Pani
Firma:
Imię:
Nazwisko:
Adres e-mail:
*
Współpracujemy z

Federation of Business Information Service

Monitor Urzędowy

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa